Не знаєте, що робити з гілками після обрізки дерев?

Якщо ви не хочете, щоб ваш сад перетворився на непривабливі джунглі, час від часу обрізайте дерева та живоплоти. Найкращий час для обрізки завжди визначається конкретною породою дерева, але навіть у цьому випадку у вашому саду можуть накопичуватися гілки, які не можна спалювати і навіть не придатні для компостування. Що з ними робити?

Звичайно, рішення може полягати у тому, щоб відвезти їх на компостний завод, де вони зможуть із ними впоратися. Але саме реалізація видалення може стати проблемою. Якщо у вас немає машини із прицепом. Крім того, ви фактично сплачуєте за видалення цінного матеріалу. Використовуючи подрібнювач гілок, ви можете легко зробити матеріал з непотрібних гілок, який ви можете використовувати як мульчу, або перетворити його на високоякісний компост у компостері, за який вам довелося б платити.
Як насправді працює подрібнювач?

Вам не потрібно витрачати багато грошей, щоб купити подрібнювач. У середньому саду невеликого електричного подрібнювача більш ніж достатньо для обробки гілок діаметром до 45 мм. Коли ви уявите собі, наприклад, що такий же діаметр має держак лопати, ви неодмінно визнаєте, що він зовсім не маленький.

Залежно від типу подрібнювач оснащується ножовою або зубчастою головкою. Ножова головка невеликих електричних подрібнювачів зазвичай виконана у вигляді пластини, що обертається, з однією або декількома ножами, які відрізають скибочки від вставленої гілки. У випадку із зубчастою головкою це фактично шестерня, яка простягає гілку між зубами та притискною пластиною, дроблячи її на дрібні шматочки. Зубчасті дробарки також часто називають подрібнювачами деревини.

Подрібнювач з ножем ріже гілки на дуже дрібні шматочки, подрібнювач із зубчастою головкою зазвичай робить стружку трохи більшого розміру. Платою за більш тонке подрібнення ножовим подрібнювачем є вищий рівень шуму та необхідність підтримувати гостроту ножів. Зубчатий подрібнювач тихіший, вын сам розтягує гілки і в основному вимагає лише періодичного регулювання положення притискної пластини по відношенню до зубчастої головки.

З обох типів подрібнювачів ви отримаєте матеріал, який ви знайдете різне застосування в саду. Звичайно, подрібнені гілки можна використовувати як так званий коричневий матеріал при компостуванні, чергуючи зелені (наприклад, траву) і коричневі шари. Розшаровуючи, ви отримуєте дуже якісний компост (докладніше про компостування ви можете прочитати у цій статті).

Однак подрібнені гілки також можна використовувати як мульчу на клумбах або під кущами. Мульча утримує вологу в ґрунті та захищає її від перегріву влітку. Згодом він поступово розкладеться і послужить добривом.

Ви також можете закопати мульчу в грядки восени. Навіть у них він поступово розкладатиметься і служитиме добривом, але при цьому полегшить ґрунт, який потім краще отримуватиме і утримуватиме вологу.

Однак, якщо ви збираєтеся використовувати тирсу і тріску як мульчу в саду, у жодному разі не використовуйте гілки хворих і уражених дерев. З мульчею ви поширюватимете хвороби та шкідників по всьому саду. Деякі хвороби і шкідники можна усунути шляхом правильного компостування, але якщо ви не зовсім впевнені, краще повністю позбутися заражених гілок.