Все, що потрібно знати про мульчування

У сучасних садах ми зустрічаємо різні способи мульчування. На жаль, метод мульчування не завжди вибирається і виконується належним чином, що згодом приносить більше проблем, ніж користі. Власник саду часто через брак досвіду ненавмисно робить багато помилок, усунути які важко і водночас дорого.

Мульчу поділяють на органічну і неорганічну. Кожна група має абсолютно різні характеристики, які визначають, де і як їх можна використовувати. До органічних відносяться кора, деревна стружка, дрібно скошена трава, солома і т. д. Неорганічні - це камінь, до якого відносяться щебінь, гравій або галька.
Основна відмінність між органічною та неорганічною мульчою полягає в тому, що органічна зігріває ґрунт, тоді як неорганічна має тенденцію охолоджувати. Тобто — органічна діє як теплоізолятор, а каміння і галька добре проводять і акумулюють тепло, тому влітку можуть перегріватися, і взимку швидше перемерзати.


Неорганічні мульчі

Каміння та галька чудово відводять воду і не змиваються зі схилу під час дощу, як органічна. Тому вони ідеальні для мульчування на схилах, на рокаріях, навколо ставків, доріжок або для створення доріжок. Проте вони мають бути адаптовані до рослин, які будуть добре переносити коливання температур і не загинуть від перегріву, особливо влітку. Великою перевагою неорганічної мульчі є її довговічність. Крім того з нею можна створювати красиві композиції в поєднанні з більшими каменями і валунами. Недоліком є ​​те, що вони легко розносяться, і камінь захований у газоні може пошкодити вашу косарку.


Органічні мульчі

Органічна мульча може виконувати декілька функцій. Кора, зокрема, чудово виконує декоративну функцію. Крім того, органічні мульчі перешкоджають росту бур'янів, зберігають вологу в ґрунті, виконують теплоізоляційну функцію. Оскільки це природній матеріал, який поступово розкладається, ще й добре удобрює ґрунт.
Подрібнена кора гниє порівняно повільно, підкисляючи його, що влаштовує деякі рослини. Поповнювати її необхідно регулярно, приблизно раз на 2-3 роки. Якщо є достатній шар, вона перешкоджає росту бур'янів. Влітку запобігає перегріву ґрунту, а взимку його промерзання. На схилах дощ може змивати її, тому необхідно створити загородження. Недоліком є ​​те, що вона приваблює кішок і птахів. Особливо дрізд любить шукати в ній щось поживне і може розкидати кору з клумб.


Деревна стружка має схожість з подрібненою корою. Хоча не має такого естетичного вигляду. Її також можна використовувати в декоративних клумбах і доріжках, так як по ній приємно ходити. Головною перевагою є те, що стружку можете зробити вдома. Достатньо лише придбати садовий подрібнювач, і ви щороку отримуватимете багато корисного матеріалу практично безкоштовно з гілок, зрізаних з дерев або живоплотів.

Скошена трава, яка залишається після регулярного косіння газону, чудово підходить як мульча під фруктові дерева, кущі малини або ожини. Ми також можемо використовувати її на грядках, наприклад під помідори чи перець. Вона зберігає вологу в ґрунті, швидко перегниває, а потім виконує роль добрива. Однак ні в якому разі не слід робити шар вищий за 5 см, тому що тоді він почне гнити, а цвіль і гриби можуть перенестися на рослини.

Під полуницю добре підходить солома. Вона зігріває ґрунт, утримує в ньому вологу і ізолює полуницю від землі.

Сіно як мульча не підходить. Якщо шар зависокий і мокрий, він починає гнити, у ньому можуть розвинутися цвіль і гриби. Крім того, в сіні знаходиться насіння рослин яке буде постійно проростати.
Деякі садівники для мульчування використовують опале листя. Це ризик поширення хвороб та різних шкідників, які можуть в ньому зимувати. Якщо ви все ж таки хочете використати його, то маєте знати походження та якість. Категорично не рекомендується листя уражене хворобами або шкідниками!

А як щодо використання різних тканих і нетканих матеріалів? Їх можна використовувати під неорганічну мульчу в тих випадках, коли ви будете садити лише поодинокі рослини або рослини в кущах. Якщо ви хочете посадити в'юнкі рослини, які займають більшу площу, тканина  буде запобігати їх поширенню. Деякі не бажані рослини можуть прорости між камінням, тоді тканина не дозволить їм пустити глибоко коріння і їх буде легше повністю видалити.

Розміщувати текстиль під органічною мульчею немає необхідності. Тканина працюватиме добре до того часу, коли органіка не почне розкладатися. На другий рік це буде середовище для розмноження бур’янів. Єдиний спосіб ефективно обмежити їх ріст - регулярно використовувати подрібнену кору або деревну стружку і так, щоб шар був достатньо високим (приблизно 10 см), тільки таким чином він буде ефективним.

Глинистий ґрунт під тканиною осідає, висихає, твердіє та погано вбирає воду. Він поступово стає мертвою зоною, на якій нічого не зможе рости. Тому найдоцільніше стелити тканину під мульчу в місцях, де будуть тротуари та пішохідні доріжки, тобто там, де ми не плануємо ніяких насаджень.