Як правильно заточити ланцюг бензопилки?

Під час різання важливо щоб ланцюг був гострим. Бо навіть з найпотужнішою пилкою робота йтиме повільно і складно. Затуплений ланцюг вимагає надмірної сили, і сприяє швидкому зношуванню обладнання. Крім того, тупий інструмент призводить до втоми оператора, знижуючи увагу і підвищуючи ризик нещасного випадку.

Як дізнатися, що ланцюг тупий?

Якщо правильно описати принцип роботи пилки, то треба сказати, що ланцюг насправді не ріже, а пиляє. Різальні зубці, як рубанок, знімають з деревини стружку. Тому, якщо ланцюг гострий, стружка вилітає з розрізу. Тупий ланцюг викидає тільки дрібну тирсу, в деревину не заглиблюється, а пилку треба штовхати. Якщо ланцюг дуже тупий, він нагрівається в місці розрізу починає диміти і горіти.

Трохи теорії перед початком шліфування

Ланцюг складається з декількох видів ланок:


1 - правий різальний зуб, 2 - лівий різальний зуб, 3 – сполучні ланки, 4 – напрямні ланки, які утримують ланцюг у шині і одночасно забезпечують привід ланцюга.

Тоді різальний зуб можна описати так:

1 - демаркаційний зубець, 2 - бічний край, 3 - верхній край.

Леза відокремлюють (спилюють) стружку матеріалу, а зуб локатора визначає, наскільки верхнє лезо заглиблюється в деревину.

Як діяти при шліфуванні

Під час шліфування бажано натягнути ланцюг більше, ніж він натягується під час звичайного різання. Зубці міцно сидітимуть на бруску під час шліфування і нікуди не відхиляться.

Переконайтеся, що пилка не може бути запущена випадково. Зокрема, вимкнути  її від електромережі, або вийняти акумулятор (з акумуляторних пилок). Затисніть шину в лещатах і щоразу, коли ви сточуєте зуб, активуйте гальмо ланцюга.

Для шліфування ланцюга використовуйте круглий напилок діаметром, який вказав виробник.

Шукайте найкоротший або найбільш пошкоджений зуб. Це буде служити орієнтиром, за яким ви будете сточувати всі інші. Розташуйте напилок так, щоб зуб утворював кут 25-30°, з шиною напилок повинен утворювати кут 90° (залежить від типу ланцюга). При шліфуванні напилок повинен виступати над зубом приблизно на 1/4.

Шліфуйте, штовхаючи напилок від себе, натискаючи ним на край зуба. Не спилюйте ланцюг вниз, ви тільки поглибите борозенку під зубом, а лезо залишиться тупим.

Заточивши найкоротший зуб, виміряйте його довжину штангенциркулем. Потім відшліфуйте всі інші зуби на однакову довжину.

Якщо ланцюг заточений регулярно і правильно, з невеликим притупленням, то достатньо двох-трьох рухів напилком для кожного зуба.

Регулювання обмежувального зуба

Як ми вже пояснювали вище, упорний зуб визначає, наскільки глибоко закусить лезо різця. По мірі сточування різців їх висота також зменшується. Отже, якщо ви сточуватимете лише різальні  зуби, через деякий час ланцюг буде ковзати в матеріалі лише на обмежувальних зубах. Тому необхідно використовувати мірну стрічку і зводити обмежувальні зуби плоским напилком.

З правильним спрямуванням напилків вам також допоможе набір для заточування, який включає круглі напилки, кутові напрямні, обмежувачі глибини для спрямування напилків і плоский напилок для шліфування зубців упору, а також пристрій для заточування та електроточилка для ланцюгів.

Рекомендації з догляду за ланцюгом:
   —  Заточуйте ланцюг регулярно, щоб уникнути ускладнень та зменшити зношування.
   —  Тупий ланцюг погіршує продуктивність, підвищує втомлюваність і ризик нещасних випадків.
   —  Використовуйте напилки відповідного діаметру зазначеного виробником.