Вертикуляція

Мрієте про доглянутий газон з рівномірно зростаючою травою бархатисто-смарагдового відтінку? Для досягнення такого результату крім звичайних заходів, таких як косіння, удобрення та регулярне видалення бур'янів, вам не уникнути аерації – скарифікації. Перший термін означає проріджування кореневої системи, другий — вичісування сміття, торішньої трави і моху.

Що означає скарифікація?
Скарифікатор має обертовий циліндр з кількома сталевими лезами. Висоту циліндра встановлюють так, щоб отвори прорізали верхній шар ґрунту товщиною 3-5 мм. Це сприяє проникненню повітря, роблячи траву більш густою та омолодженою. При цьому пошкоджуються дводольні бур'яни, що значно обмежує їх ріст і розмноження.

Коли і як проводити скарифікацію?
Ветикуляція зазвичай проводиться двічі на рік, один раз навесні (березень/квітень) і один раз восени (вересень). І тільки на добре вкорінені газони. На новостворених не раніше ніж на третій рік після посіву, інакше вони можуть бути викорчовані. Ділянка повинна бути сухою, інакше траву можна легко вирвати і скарифікатор принесе більше шкоди, ніж користі. Правильна глибина зрізу становить 3 мм, для диких газонів максимум 5 мм. Однак завжди краще проводити скарифікацію кілька разів протягом кількох тижнів на глибину 3 мм, а не один раз на велику глибину.

Якщо вертикуляція довго не проводилася треба підстригти газон двічі, спочатку в поздовжньому, а потім в поперечному напрямку. Деякий час  після такого втручання його зовнішній вигляд буде жалюгідним. Але якщо ви правильно зробите скарифікацію, він дуже швидко відновиться. При прополюванні збереться багато органічного сміття і якщо ваша машина не обладнана кошиком для його збирання, потрібно буде все згребти, інакше воно знову перетвориться на солому, через яку буде важко проникнути кисню і волозі.

Після вертикуляції ми відразу ж обробляємо газон силікатним піском, який заповнить борозенки і тим самим сприятиме надходженю повітря. Для внесення можемо використовувати відповідний розкидач. При необхідності насипте приблизно 2-4 л піску на 1м2. Ретельно полийте газон, додайте на проріджені ділянки насінням відповідної травосуміші та внесіть потрібне добриво. Майте на увазі, що після скарифікації газон потрібно ретельно і часто поливати, щоб запобігти його висиханню.

Яка різниця між вертикуляцією та аерацією?
Аерація – це профілактична процедура провітрювання ґрунту газону і насичення його повітрям. При скарифікації також відбувається аерація. Однак – це скоріше процес видалення мертвої та пошкодженої рослинності, товстих шарів підстилки та пожовклого газону. Він допомагає покращити проникнення повітря, води та поживних речовин до кореневої системи. Саму аерацію можна виконати за допомогою спеціальних інструментів. Сучасні аератори мають можливість легкої заміни циліндра, коли ножовий циліндр замінюється дротяним циліндром. Який м'яко проколює верхні шари ґрунту, і завдяки цьому газон не зазнає такого удару, як при вертикуті. Таким чином, можна проводити аерацію дротяним катком цілий рік, між весняною та осінньою скарифікацією.

Як правильно вибрати скарифікатор?
Якщо у вас є лише ділянка площею кілька квадратних метрів, зможете зробити це за допомогою відповідних ручних садових інструментів. Електричні скарифікатори можуть бути хорошим вибором для площі яка не більше 10 соток. Вони прості в експлуатації та практично не потребують обслуговування. Єдине технічне обслуговування - це очищення та періодична заміна зношених циліндрів.

Для великих садів доцільніше придбати один із бензинових скарифікаторів. Хоча з ними важче працювати, але завдяки високій продуктивності робота відбуватиметься швидше і оператору не потрібно звертати увагу на кабель живлення.
Він повинен мати травозбірник, куди будуть збиратися видалені залишки. Також великою перевагою є можливість заміни ножового циліндра на дротяний.

При виборі скарифікатора слід звернути увагу на моделі з можливістю регулювання глибини різу. Це дозволить змінювати глибину проникнення ножів у ґрунт відповідно до потреб вашого газону. Хоча моделі з попередньо встановленими ступенями можуть здатися простішими у використанні, варто пам'ятати, що леза з часом зношуються і потребують регулярної корекції. Тому, навіть якщо безперервне регулювання глибини трохи складніше, це дозволить уникнути швидкого зношування ножа та лопаті.

Для багатьох користувачів, особливо тих, хто має великі газони або професійний садовий бізнес, бензинові скарифікатори найкращий вибір. Вони мають більшу потужність і здатність працювати на великих площах. Важливою перевагою є те, що можна швидко піднімати їх з робочої висоти на рівень руху за допомогою важеля. Однак такий варіант зазвичай зустрічається в більш дорогих і професійних моделях.