Лопата чи культиватор?

Перші заморозки змусили зібрати більшу частину овочів, багато грядок пустують. Тому настав час підготувати їх до нового сезону. Восени ми також можемо внести добриво. Але чим перекопувати грядки? Краще копати лопатою чи обробляти ґрунт культиватором?

Копання лопатою — важка робота, від якої болять руки і спина. У деяких випадках лопата може бути хорошим вибором. Хоча це трудомістка робота, копання лопатою дає нам більше контролю над тим, що потрібно видалити з грядок. Під час перекопування лопатою ви легко видаляєте бур’яни, що глибоко вкорінилися або каміння з клумб. Тому лопата ідеально підходить для створення нових клумб або відновлення запущених клумб.

Працювати з культиватором набагато легше і в кілька разів швидше. Ножі культиватора відмінно  розпушують ґрунт, який потім краще вбирає воду і повітря. Також культиватор ідеально змішує землю з добривами.

У деяких випадках може бути доцільним спочатку перекопати грядку лопатою та видалити бур’яни з корінням, каміння та інші предмети, які не мають ніякого відношення до грядки. Потім займіться остаточною обробкою культиватором. Для доглянутих клумб зазвичай можна обійтися лише культиватором.

 
Який культиватор підійде для вашого саду?

За типом приводу культиватори можна поділити на бензинові культиватори, електричні та акумуляторні.

Бензинові культиватори та акумуляторні мають фундаментальну перевагу в тому, що їм не потрібне живлення від розетки. Тож якщо у вас є своя клумба,  де немає електрики, культиватор на акумуляторі або з двигуном – очевидний вибір. Однак у випадку з акумуляторним культиватором враховуйте, що акумулятор має обмежену ємність, тому вам доведеться оснастити себе необхідною кількістю акумуляторів. На час автономної роботи також істотно вплине тип грунту. Наприклад, акумуляторний культиватор HECHT 7025, може чудово обробити дві грядки загальною площею 10 м2 (кожна розміром приблизно 1 м х 5 м) із середньо-важким ґрунтом на одній батареї.

Невеликі бензинові культиватори мають перевагу в тому, що вони не обмежені ємністю акумулятора, але це компенсується складнішим обслуговуванням і вищим рівнем шуму. Якщо ви захочете скористатися таким культиватором, наприклад, у неділю, більшість сусідів напевно не будуть в захваті від шуму. Акумуляторний культиватор його майже не видає.

Електричні культиватори можуть стати гарним вибором для роботи на клумбах навколо будинку. Вони легкі, зручні в експлуатації, а догляд за ними зовсім не складний. Ціною цього є потреба в кабелі живлення, за яким потрібно постійно стежити, щоб він не заплутався під час роботи.

Для великих грядок і полів вибирайте більший бензиновий культиватор. Завдяки ширшому радіусу дії та потужному двигуну вони обробляють більшу смугу землі та скорочують роботу. Однак ширину культиватора вибирайте відповідно до площі грядок. Не завжди більший значить кращий, оскільки великим культиватором важче керувати.

З іншого боку, великі культиватори часто мають можливість придбати додаткові аксесуари, які розширюють можливості їх використання. Якщо ви справді серйозно займаєтеся садівництвом, ви можете швидко переробити культиватор на плуг, копач, картоплекопач тощо. Деякі культиватори також можна швидко перетворити на одновісний трактор із бортовою платформою.

Тож вибір культиватора залежить лише від ваших потреб і вподобань.


Рекомендації правильного користування культиватором для забезпечення якісної обробки ґрунту та безпеки в процесі роботи:

Перевірка перед роботою:

  • Переконайтеся, що всі частини культиватора належним чином збудовані та закріплені.
  • Перевірте рівень масла та пального в двигуні.
  • Переконайтеся, що гальма та системи керування працюють належним чином.

🧤 Одяг та безпека:

  • Вдягніть захисний одяг, включаючи робочі рукавиці, захисні окуляри, чоботи та навушники, для захисту від бруду, пилу та можливих травм.
  • Ніколи не працюйте з культиватором у відкритому взутті або без захисного одягу.

📏 Налаштування глибини та швидкості:

  • Налаштуйте глибину культивування відповідно до типу грунту та завдання.
  • Виберіть належну швидкість руху, щоб уникнути перекосів і надмірного зусилля на культиваторі.

Запуск та зупинка:

  • Запустіть двигун культиватора відповідно до інструкцій виробника та не допускайте запуску в закритому приміщенні через можливу викиди вихлопних газів.
  • Під час зупинки, вимикайте двигун і дотримуйтесь інструкцій щодо зберігання безпеки після робочого дня.

🚜 Правильна техніка керування:

  • Рухайтеся по робочій ділянці рівномірно та з однаковою швидкістю.
  • Не перетягуйте культиватор надто сильно або намагайтеся подолати перешкоди, які можуть пошкодити обладнання.

🛠 Підтримка та обслуговування:

  • Регулярно перевіряйте та підтримуйте культиватор, змащуючи з'єднання та замінюючи несправні частини.
  • Після закінчення робочого дня очистіть культиватор від бруду і залишків рослин, щоб уникнути корозії та зносу.

📝 Дотримуйтесь інструкцій виробника:

  • Завжди дотримуйтеся інструкцій, наданих виробником для конкретної моделі культиватора.