Як правильно вибрати електростанцію?


Електростанція, або генератор електроенергії, дозволить живити електроприлади навіть там, де немає електричної мережі, а також може служити резервним джерелом електроенергії. Однак не варто недооцінювати вибір правильної електростанції. Це далеко не найдешевший апарат, а невідповідно підібрана електростанція принесе більше турбот, ніж радості. У крайніх випадках підключені прилади або сам центральний блок можуть навіть бути пошкоджені. Тому найкраще проконсультуватися з фахівцем, але також не завадить знати хоча б деякі основні відомості про центральні офіси.

У звичайній електричній розетці напруга змінного струму становить 230 В/50 Гц, і електроприлади також розраховані на таку напругу. Тому одна з вимог до електростанції полягає в тому, щоб вона забезпечувала, по можливості, таку ж напругу змінного струму, як і в звичайній розетці. Цього можна досягти в штаб-квартирі кількома способами.

Найдешевші центральні блоки не мають регулювання, вихідна напруга регулюється обертами двигуна. Залежно від навантаження як напруга, так і частота на виході центру управління можуть сильно коливатися. Така електростанція підходить для живлення простих електродвигунів або лампочок, які не так чутливі до перепадів напруги. Наприклад, проблема може виникнути при підключенні сучасної дрилі з електронним регулюванням обертів, забудьте про більш складні прилади.

Найбільш поширеними і доступними є електростанції з так званим AVR регулюванням. Конструкція відносно проста. Модуль AVR безперервно вимірює напругу на виході центрального блоку і при необхідності регулює напругу на обмотці збудження генератора, щоб на виході завжди була правильна необхідна напруга. Однак під час регулювання можуть виникати невеликі відхилення та коливання, що може бути небажаним при живленні особливо чутливої ​​електроніки. Таким чином, цей тип електростанції не підходить для живлення комп’ютерів, телевізорів, проблема також може виникнути при живленні деяких типів котлів, керованих передовою електронікою.

Абсолютно ідеальних результатів досягають так звані інверторні електростанції. Двигун приводить в рух генератор, а вироблена енергія регулюється за допомогою інверторної електроніки так, щоб на виході були саме необхідні напруга та частота. Тому характеристика вихідної напруги часто навіть краще, ніж у звичайній електричній розетці, на яку можуть впливати різні перешкоди. Тому навіть найчутливіші електронні пристрої можна без проблем живити за допомогою інверторної електростанції.

 
Найпоширеніша помилка при покупці електростанції

Щоб електростанція могла забезпечити все, що нам потрібно, вона повинна мати необхідну потужність. Це вказано у ватах (Вт) або кіловатах (кВт). Розраховуємо необхідну потужність, підсумовуючи енергоспоживання всіх приладів, які плануємо підключити до центрального офісу одночасно. Однак не можна забувати, що особливо прилади, що працюють за принципом індукції (електродвигуни тощо), споживають більшу потужність під час запуску, ніж під час подальшої нормальної роботи (так звані пускові струми). Тому необхідно враховувати, що потужність електростанції повинна бути як мінімум на третину більшою, ніж сума всіх приладів, які будуть підключені одночасно. У деяких випадках навіть рекомендується подвоїти потужність центрального офісу, щоб вистачило резерву. Якщо у вас немає цього резерву, може статися, що перевантажений центральний блок згасне, запобіжник вийде з ладу, а в гіршому випадку перевантажена електростанція може бути зруйнована.

Тому, якщо ми чітко розуміємо, наскільки потужна електростанція нам знадобиться, дуже важливо правильно визначитися, однофазна це буде електростанція або трифазна. Чому це так важливо? Більшість користувачів напевно не планують живити електроприлади трифазним струмом. Проблема полягає в тому, що потужність трифазної електростанції визначається сумою потужностей всіх трьох обмоток генератора. Потужність однієї обмотки, таким чином, становить третину від загальної потужності. Якщо ви маєте намір підключити однофазний прилад до трифазної централі, яка б споживала більше третини потужності (тобто потужності однієї обмотки), це неможливо.

Приклад: трифазна електростанція з потужністю 6000 Вт може живити одного трифазного споживача з максимальною вхідною потужністю 6000 Вт або максимум три однофазні споживачі, кожен з максимальною вхідною потужністю 2000 Вт. Якщо вам необхідно підключити до такої центральної станції однофазний прилад з потужністю 2400 Вт, це неможливо.

Тому, якщо вам дійсно не потрібно живити трифазні прилади, то з багатьох інших причин краще придбати однофазну електростанцію, яка здатна видавати значно більшу потужність на одній фазі. Це не тільки може бути дешевше, ніж така ж потужна електростанція, ви можете одночасно позбавити себе від багатьох непотрібних турбот.